NEDEN ÖZEL DERS
Özel ders, son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın olarak kullanılan alternatif bir eğitim yöntemidir. Ülkemizde de zamanla yaygınlaşmış eğitim süreçlerinin bir parçası haline gelmiştir.
Özel ders öğrencinin zamandan ciddi oranda tasarruf etmesini sağlar. Özellikle büyük şehirlerde yollarda geçirilen zamandan tasarruf edilip bu süre derslere ayrılabilir.
Özel ders öğrencinin daha verimli çalışmasına imkân tanır. Bir sınıfta yer alan öğrencilerin hiçbiri aynı seviyede değildir. Öğrenme hızları farklı olabileceği gibi, bildikleri de birbirinden farklı olabilir. Dahası öğrenme metotları da uyuşmayabilir. Özel ders bu soruna en etkili çözümü sunar. Eğitmen sadece öğrencinin ihtiyaçlarına yönelerek, haftalarca sürede anlatılan konuları çok kısa bir sürede kavratabilir.
Özel ders öğrencinin kendisini daha iyi tanımasına olanak tanır. Kalabalık bir sınıf içerisinde öğrenci kendisini, beceri ve eksiklerini görmekte zorlanabilir. Ancak özel ders esnasında, eğitmenle birebir diyalog kurarak, kendisi için daha etkin bir rehberlik hizmeti alabilir.
Özel ders özellikle sınavların yaklaştığı, öğrencinin kendisini hazır hissetmediği dönemlerde çok etkili ve başarılı bir rol oynayabilir. Seri bir şekilde belirlenen eksikliklerin üzerine gidilerek öğrencinin kendisine güvenmesini sağlar.
Özellikle YGS, LYS, YDS, SBS, KPSS ve ALES gibi sınavlara hazırlanan kişiler, düzenli olarak ders alarak, konularını sınava yaklaşırken hızla tüketebilir ve sınav hazırlıklarını tamamlayarak deneme sınavlarına odaklanabilirler.
Burada sıralanabilecek birçok nedenden kaynaklı olarak özel ders tercih edilebilir, ancak burada en önemli hususlar yukarıda sıralanmıştır.

   
  PROGRAMLI ÇALIŞMA NASIL OLMALIDIR ?
Birçok öğrenci sınavlarda istediği başarıyı elde etmek için elinden geldiğince sınavlara hazırlanıyor. Dershaneye gidiyor, özel ders alıyor, etüt merkezlerine gidiyor… Peki, sıkı bir çalışma ve dershaneye gitmek ya da özel ders almak başarılı olmak için yeterli mi sizce?
Şüphesiz ki durumun böyle olmadığı açıktır. Sıkı bir çalışmanın yanına kaçınılmaz olarak öğrencinin ihtiyaçlarına uygun bir programda çalışma da eklenmelidir elbette. Genel olarak programlı çalışma diyince akla ilk gelen, çalışma saatlerinin, derslerin belirlendiği yoğun bir program akla gelir. Gel gelelim bu son derece hatalıdır.
Çalışmada program öğrencinin ihtiyaçlarına, özelliklerine göre belirlenmelidir. İlla da yoğun olmak zorunda da değildir. Çokça yanlış anlaşıldığı üzere haftalık (yedi günlük) olmak zorunda da değildir. 20 ya da 40 günlük de olabilir. Ayrıca her tamamlanan programın ardından yeni bir program çıkartılabilir.
Burada esas olan gerçekçi hedefler belirleyip o hedefler doğrultusunda ilerlemek olmalıdır. Bu özellikle YGS ve SBS gibi sınavlara hazırlanan öğrenciler için zaruridir. Bu öğrenciler programlarını bir yıllık yapmalı, dönemsel hedefler belirleyerek yılsonuna hazırlıklı olarak girmelidir. Kolay, zor, ezber vb. gerekçeler getirilerek dersler ertelenmemeli, bütün dersleri kapsayan bir programla sınava hazırlanılmalıdır.
Bu program çerçevesinde öğrenciler konu eksiklerini bir bir kapatmalı, koyduğu programdan geri kalmamaya özen göstermeli hatta önüne geçmeye çalışmalıdır. Sınava yaklaşılan zamanlarda deneme sınavları için gerekli süre ayarlanmalı, hazırlanan bütünlüklü program bir bir uygulanmalıdır. Aksi takdirde kaçınılmaz olarak paniklemeler, heyecanlanmalar ortaya çıkacaktır.
Unutulmamalıdır ki başarının anahtarı çok çalışmakta değil, gerçek anlamda programlı çalışmada yatmaktadır.
   
   


 

| Sayfayı Kapat |