Sınavlara Hazırlanırken;

Matematik Dersine Nasıl Çalışmalı ?

Matematiğin temelinde sayılar,sayısal ifadeler,semboller,formüller vardır.Bunları eldeki verilerden yararlanarak yorumlamamız,sonuçlara varmamız ve değerlendirme yapmamız istenir.

Matematikte başarılı olmanın ilk adımı,öğrencinin matematik dersinde ne durumda olduğunu belirlemesi ve bilmediğini kabul etmesidir.Yani,konuları tam anlamayan öğrencilerin temel konuları iyi çalışması gerekir.Nasıl ki emeklemeden yürünemez ve koşulamazsa Matematik de aynen öyledir,temel konuları bilmeyen öğrencinin matematiği başarması güçtür.Bu yüzden öncelikle kendimizde eksik gördüğümüz konuları ele alıp tam öğrenmeli,daha sonra hiç bilmediğimiz konuları çalışmalıyız.

Matematikte bir konuyu tam öğrenebilmek için öncelikle ders çok dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.Derse mutlaka hazırlıklı ve istekli girilmelidir.Öğretmen dikkatlice dinlenmeli ve üzerinde ısrarla durduğu noktalar not edilmelidir.

Derste öğrenilen konuyla ilgili bol bol soru çözülerek konu pekiştirilmelidir.Bu anlamda matematik müzik aleti çalmaya benzer.Nasıl bir müzik aleti çalmak bakılarak değil,uygulama yapılarak öğrenilirse,matematik de çok ve çeşitli soru çözmeden öğrenilemez.Bu anlamda öncelikli olarak çözümlü testler seçilmelidir.Böylece yanlış sorularınızın çözümlerini inceleyerek çalıştığınız konuyla ilgili zihninizde var olan boşlukları doldurabilirsiniz.Sürekli olarak hata yaptığınız soru tiplerini belirleyebilir ve çözümleri sayesinde artık hata yapmaz bir hale gelebilirsiniz.Konu tamamen kavrandıktan sonra farklı tiplerde çok sayıda soru çözebilirsiniz.

Konuları unutmamak için en etkili ilaç düzenli tekrardır.Zaman zaman eski konularınızı tekrar etmeyi unutmayın.Tekrar yapmak için en uygun zaman öğleden sonralarıdır.Yapılan tekrarlardan sonra muhakkak test çözülmelidir. Yapılamayan soruların çözümleri mutlaka öğrenilmelidir.

Sorularınızı çözerken verilerin hepsini kullanmalısınız.Eğer herhangi bir veriyi kullanmadan soruyu çözüyorsanız büyük ihtimalle soruyu yanlış çözmüşsünüzdür.Bu arada konularla ilgili işlem yeteneğinizin az olması konuyla ilgili az soru çözdüğünüze işarettir.

Sevgili arkadaşlar zamanınızı “ çalışmaya çalışmak “ için değil,etkili çalışarak gerçekten konuyu anlamak için kullanın.Amaçsız ve düzensiz çalışmayın;neyi öğrenecekseniz ona yoğunlaşın.Ders çalışan bir makine haline gelmeyin.Çünkü sistemli bir çalışma ile altından kalkılamayacak bir problem yoktur.Spora,arkadaşlarınıza ve ailenize de dengeli bir şekilde zaman ayırın.Geometri Dersine Nasıl Çalışmalı ?

Geometri,her ne kadar matematiğin bir alt kolu olarak görülse de aksine matematikten ayrı olarak benimsenmeli ve bu düşünceyle çalışmalıdır.Bu nedenle matematik testlerinin sonunda birkaç testle kendine yer ayrılan,2.sınıf ders muamelesi yapılan kitaplardan değil başlı başına bir geometri kitabından çalışılmalıdır.

Geometri,gerçekten zor bir derstir ama yapılması imkansız değildir.Tabi ki zoru başarmak içinde çok çalışmak gerekir.

Bol formüllü ve bol özellikli bir ders olduğu için düzenli bir şekilde tekrar etmek gerekir.Dikkat edilecek durum şudur: Günde yalnızca 10dk. Geometri tekrarı,formülleri ve özellikleri anlamak için yeterli bir süredir.Öğrenilen formüllerin ve özelliklerin iyi kullanılabilmesi içinse bol bol soru çözmek gerekmektedir.Önce dikkatli bir şekilde çözümlü örnekler incelenmeli ve yorumlanmalı,daha sonra soru çözümüne geçilmelidir.Geometride birçok sorunun çözümü tek bir yolla yapılmaz.Çözümlü örneklerde verilen çözümler bu yollardan en kolay anlaşılanıdır.Her insanın anlama tarzı farklı olduğundan size en kolay gelen yolu kendiniz geliştirebilirsiniz.

Soruların çözümünde şu yolu izleyebilirsiniz;Verilen ifadeler tek tek kullanılmalıdır.eğer soruyu çözemediyseniz hemen üzülmeyin çünkü verilen ifadelerden bir tanesini mutlaka kullanmamışsınızdır.Kullanmadığınız verileri belirleyip çözüme devam ettiğinizde doğru sonucu bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Unutmayın ki geometri sorularında fazla veri bulunmaz! Önemli olan formülleri ve özellikleri iyi bilmek değil doğru kullanmaktır.Bu da bol soru çözmekle olur.Geometri için şöyle bir söz söylemek sanırım yanlış olmaz: Görürsen yaparsın,Göremezsen batarsın…

Albert Einstein’in sözünü unutmayın:
“Bana çözmem için bir soru sorulsa ve bir saat süre tanınsa,tanınan sürenin 45 dakikasını okumaya ve anlamaya,10 dakikasını çözüm yolu geliştirmeye,kalan zamanı da çözmeye ayırırım.”